Live stream z Jeziorak Challenge.

Wyścig, jakiego nie było. Żeglarz vs. Ultramaratończyk. Zapraszamy do śledzenia zmagań zawodników. Sponsorem transmisji jest Rainmaker Yacht Club

Ilość osób śledzących zmagania: 1

Odwiedź nas na facebook'u

Śledź przebieg wyścigu na żywo

Jedziemy do Iławy

Iława jest przepięknym miastem położonym na południowym krańcu Jezioraka – najdłuższego i szóstego co do wielkości akwenu w Polsce.

Trzydziestoczterotysięczne miasto leży na terenie Zielonych Płuc Polski – obszaru charakteryzującego się czystym powietrzem i różnorodnością systemu przyrodniczego. Od zachodu i północy Iławę otacza Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego.

Jeziorak to wspaniałe miejsce dla wszystkich osób poszukujących niezapomnianych wrażeń. Liczne półwyspy i zatoki dają nieograniczone możliwości znalezienia atrakcyjnego miejsca dla zapalonych wodniaków. W granicach miasta znajduje się ponadto wiele niezwykle uroczych i zacisznych miejsc stworzonych dla miłośników wędkarstwa. Tutejsze lasy to z kolei najbardziej przyjazne miejsce dla amatorów myślistwa i grzybobrania.

Miłośnicy pieszych i rowerowych wycieczek mogą przemierzać w okolicach miasta ponad 700 kilometrów szlaków turystycznych. Biegną one przez ogromne kompleksy leśne, brzegami rzek i jezior. Na ich trasie, oprócz unikatowej flory i fauny, podziwiać można również zabytki architektury. W samej Iławie miłośnicy aktywnego wypoczynku znajdą doskonale przygotowane ścieżki przeznaczone do biegania, spacerów, nordic walkingu oraz jazdy na rowerze. Do spacerów po Iławie, poza nadbrzeżną promenadą pełną uroczych kafejek i restauracji, zachęcają również zabytki – gotycki kościół z rokokowym ołtarzem i pozostałościami murów miejskich, neobarokowy ratusz, cztery XVIII-wieczne rzeźby przedstawiające mitologiczne postacie oraz neoklasycystyczna hala miejska.

Dużym atutem miasta jest bardzo dobrze przygotowana infrastruktura sportowa i kulturalna. Na turystów czekają tu nowoczesne kompleksy boisk, amfiteatr, kinoteatr, galerie sztuki, hala sportowo-widowiskowa oraz Centrum Turystyczno-Rekreacyjne z basenem i kręgielnią. Dzieci, które przybędą do Iławy z rowerami lub wypożyczą je na miejscu, mogą spróbować swoich sił w Miasteczku Ruchu Drogowego – komunikacyjnym układzie ulic w zmniejszonej skali.

Dzięki doskonałym połączeniom komunikacyjnym podróż do Iławy jest krótka i przyjemna. Przez miasto przebiega droga krajowa nr 16, niedaleko stąd znajduje się droga nr 7. Iława jest również ważnym węzłem kolejowym kraju. Pociągiem, oszczędzając czas, można tu dojechać z każdego zakątka Polski.


W centrum Iławy, tuż przy ratuszu miejskim, funkcjonuje strefa bezpłatnego Internetu.

Jedziemy nad Jeziorak

Jezioro Jeziorak to jezioro rynnowe, najdłuższe naturalne jezioro w Polsce, największe na Pojezierzu Iławskim i trzecie po Śniardwach i Mamrach w “Krainie Tysiąca Jezior”. Stanowi część szlaku Kanału Elbląskiego.

Jeziorak ma bogatą linię brzegową, otoczony jest pięknymi lasami. Porastające brzeg akwenu lasy wraz z okolicznymi jeziorami tworzą Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego. Poprzez cieśniny lub krótkie naturalne cieki ma połączenie z jeziorami: Płaskim, Ewingi, Łabędź, Rucewo Wielkie, Rucewo Małe, Iławskie i Dauby.

Na jeziorze znajduje się aż 16 wysp. Na Wielkiej Żuławie – największej wyspie śródlądowej w Europie, znajdują się pozostałości wczesnośredniowiecznego grodu.

Jeziorak ze swymi nieoczekiwanie otwierającymi się pośród trzcin tajemniczymi zatokami i urokliwymi wyspami, umożliwia nie tylko obcowanie z tajemnicą natury, ale stanowi również wyzwanie dla poszukiwaczy przygód. To przecież tu stworzony przez Zbigniewa Nienackiego bohater serii powieści “Pan Samochodzik i…” szukał zaginionych skarbów. W godzinną podróż po Jezioraku – nie tylko śladami kultowego Pana Samochodzika – spod nowoczesnej galerii handlowej w centrum Iławy wybrać się można dziś tramwajem wodnym “Ilavia”.

Na zachodnim brzegu Jezioraka, w odległości 20 kilometrów od Iławy, na wysokim brzegu, leży słynąca ze swych turystycznych atrakcji wieś Siemiany. Otoczona jest gęstymi lasami i sycona powietrzem, jakie wiatr przynosi tu z rozległego Jezioraka. Siemiany i wiele innych wsi porozrzucanych na brzegach Jezioraka posiadają swoisty mikroklimat, który pomaga w leczeniu chorób układu oddechowego.

Na brzegach Jezioraka rozrosła się infrastruktura turystyczna: jest tu wiele pól namiotowych, biwakowisk, przystani jachtowych, punktów małej gastronomii, hoteli i gospodarstw agroturystycznych. Po jeziorze pływa jedyna w Polsce jednostka asenizacyjna – tzw. statek-śmieciarka, przystosowana do odbioru nieczystości bezpośrednio z jachtów i łodzi motorowych. W Iławie i Siemianach znajdują się ekologiczne mini przystani żeglarskie.

W 2012 roku po trwającym ponad trzy miesiące plebiscycie jezioro Jeziorak uznane zostało przez czytelników magazynu podróżniczego “National Geographic Traveler” za jeden z siedmiu nowych cudów Polski.

Galeria